Monday, December 11th, 2017

2013 Helpmann Awards Nominations Full List Revealed

Monday, June 24th, 2013 at 4:43 pm , filed under Awards by

Print Print Email this! E-mail   share Comments 0 Comments Views 1426 Views

  Digg Button   

The 2013 Helpmann Awards will be presented live in Sydney at SYDNEY OPERA HOUSE on Monday 29th July hosted by Eddie Perfect and Christie Whelan Browne, and broadcast on Foxtel’s Arena.

CHECK OUT THE 2013 HELPMANN AWARDS NOMINATIONS FULL LIST:

BEST COSTUME DESIGN

Hugh Colman

Swan Lake (Baynes)

The Australian Ballet

Julian Crouch & Phelim McDermott

The Addams Family

Rodney Rigby

Roger Kirk

King Kong

Global Creatures

Tess Schofield

The Secret River

Sydney Theatre Company in association with The Confederation of Australian International Arts Festivals, Sydney Festival, The Centenary of Canberra, Perth International Arts Festival

BEST SCENIC DESIGN

Stephen Curtis

The Secret River

Sydney Theatre Company in association with The Confederation of Australian International Arts Festivals, Sydney Festival, The Centenary of Canberra, Perth International Arts Festival

Peter England

King Kong

Global Creatures

Jonathon Oxlade

School Dance

Windmill Theatre

Amon Tobin

Amon Tobin ISAM: Live

Vivid LIVE at Sydney Opera House Presents

BEST LIGHTING DESIGN

Mark Howett

The Secret River

Sydney Theatre Company in association with The Confederation of Australian International Arts Festivals, Sydney Festival, The Centenary of Canberra, Perth International Arts Festival

Peter Mumford

King Kong

Global Creatures

Paul Normandale

Coldplay – Mylo Xyloto Tour

Chugg Entertainment

John Rayment

Handa Opera on Sydney Harbour – Carmen

Opera Australia

BEST SOUND DESIGN

Tony David Cray

Die Tote Stadt

Opera Australia

Tony David Cray

Handa Opera on Sydney Harbour – Carmen

Opera Australia

Peter Hylenski

King Kong

Global Creatures

Luke Smiles

School Dance

Windmill Theatre

BEST ORIGINAL SCORE

Original music composed by Marius de Vries featuring songs and original compositions by 3D from

Massive Attack, Guy Garvey, Sarah McLachlan, Justice and The Avalanches with additional lyrics by Michael

Mitnick and Richard Thomas

King Kong

Global Creatures

Iain Grandage

The Secret River

Sydney Theatre Company in association with The Confederation of Australian International Arts Festivals, Sydney Festival, The Centenary of Canberra, Perth International Arts Festival

Gordon Kerry & Louis Nowra

Midnight Son

Victorian Opera

David Page

TERRAIN

Bangarra Dance Theatre

BEST INDIVIDUAL CLASSICAL MUSIC PERFORMANCE

Ana Vidovic

Ana Vidovic in Recital

Adelaide Festival Centre’s Adelaide International Guitar Festival

Jordi Savall

Jordi Savall & Andrew Lawrence King

Melbourne Recital Centre

Simone Young Conducting The Hamburg Philharmonic Orchestra

Das Rheingold by Richard Wagner (concert performance) & Symphony No. 2 in C Minor Resurrection by Gustav Mahler, Soloists from the Hamburg State Opera with the Hamburg Philharmonic Orchestra Queensland Performing Arts Centre & Events Queensland

Stuart Skelton

Tchaikovsky’s Queen of Spades: An Opera in Concert

Sydney Symphony

BEST MUSIC DIRECTION

Christian Badea

Die Tote Stadt

Opera Australia

Iain Grandage

The Secret River

Sydney Theatre Company in association with The Confederation of Australian International Arts Festivals, Sydney Festival, The Centenary of Canberra, Perth International Arts Festival

James Morrison

Boundary Street

Black Swan State Theatre Company & Brisbane Festival

Tristen Parr

Duck, Death and the Tulip

Barking Gecko Theatre Company presented by Perth International Arts Festival

BEST CHAMBER &/OR INSTRUMENTAL ENSEMBLE CONCERT

Jordi Savall & Andrew Lawrence King

Melbourne Recital Centre

Takacs Quartet

Musica Viva Australia

Phillip Glass Complete Piano Etudes

Perth International Arts Festival

Steve Reich – A Celebration

Sydney Opera House Presents

BEST SYMPHONY ORCHESTRA CONCERT

Beethoven 9

Australian Chamber Orchestra

Das Rheingold by Richard Wagner (concert performance), The Hamburg State Opera with The Hamburg Philharmonic Orchestra

Queensland Performing Arts Centre & Events Queensland

Symphony No.2 in C Minor, Resurrection by Gustave Mahler, Soloists from The Hamburg State Opera with the Hamburg Philharmonic Orchestra

Queensland Performing Arts Centre & Events Queensland

Tchaikovsky’s Queen of Spades: An Opera in Concert

Sydney Symphony

BEST INTERNATIONAL CONTEMPORARY CONCERT

Tedeschi Trucks Band & Trombone Shorty

Tedeschi Trucks Band, Trombone Shorty & Bluesfest Touring

Coldplay – Mylo Xyloto Tour

Coldplay & Chugg Entertainment

Bruce Springsteen & The E Street Band Wrecking Ball 2013

Bruce Springsteen & The E Street Band & Frontier Touring Company in association with Jacobsen International

Barry Gibb – Mythology Tour

Barry Gibb & Live Nation Australasia

BEST CONTEMPORARY MUSIC FESTIVAL

The 24th Annual Bluesfest Byron Bay

Bluesfest Touring

The Falls Music & Arts Festival

The Falls Music & Arts Festival

Laneway Festival 2013

Lunatic Entertainment & Chugg Entertainment

Vivid LIVE 2012

Sydney Opera House Presents

BEST AUSTRALIAN CONTEMPORARY CONCERT

Gotye

Gotye & Chugg Entertainment in Association with Lunatic Entertainment & Eleven Music

Into the Bloodstream: Archie Roach

Archie Roach, Jill Shelton, Sydney Festival, Perth International Arts Festival & Adelaide Festival

Neil Finn & Paul Kelly

Neil Finn, Paul Kelly & Live Nation Australasia by arrangement with Artist Voice

Keith Urban – The Story So Far

Keith Urban, Chugg Entertainment & Nine Live

BEST REGIONAL TOURING PRODUCTION

Of earth & sky

Bangarra Dance Theatre

CIRCA

Toured by Performing Lines for Road Work

The Land of Yes & The Land of No

Sydney Dance Company

The Disappearances Project

Version 1.0

Antony Hamilton

Black Project 1 & 2

Arts House & Antony Hamilton Projects

Antony Hamilton

Keep Everything

Chunky Move

Stephanie Lake

Dual

Arts House & Stephanie Lake

Frances Rings

TERRAIN

Bangarra Dance Theatre

BEST CHOREOGRAPHY IN A MUSICAL

Tony Bartuccio

Chess

The Production Company

Christopher Gattelli

South Pacific

Opera Australia in association with John Frost

Jerry Mitchell

Legally Blonde The Musical

Howard Panter for The Ambassador Theatre Group & John Frost for Gordon Frost Organisation

Sergio Trujillo

The Addams Family

Rodney Rigby together with Stuart Oken, Roy Furman, Michael Leavitt & Five Cent Productions by special arrangement with Elephant Eye Theatrical

BEST DIRECTION IN A MUSICAL

Jerry Mitchell

Legally Blonde The Musical

Howard Panter for The Ambassador Theatre Group & John Frost for Gordon Frost Organisation

Simon Phillips

A Funny Thing Happened on the Way to the Forum

John Frost

Bartlett Sher

South Pacific

Opera Australia in association with John Frost

Jerry Zaks

The Addams Family

Rodney Rigby together with Stuart Oken, Roy Furman, Michael Leavitt & Five Cent Productions by special arrangement with Elephant Eye Theatrical

BEST DIRECTION OF AN OPERA

Gale Edwards

Salome

Opera Australia

Ludger Engels

Semele Walk

Kunstfestspiele Herrenhausen, Presented by Sydney Festival

Rodula Gaitanou

L’isola Disabitata

Hobart Baroque & Royal Opera House

Alex Ollé

Un Ballo in Maschera

Opera Australia

BEST DIRECTION OF A PLAY

Neil Armfield

The Secret River

Sydney Theatre Company in association with The Confederation of Australian International Arts Festivals, Sydney Festival, The Centenary of Canberra, Perth International Arts Festival

Lee Lewis

The School For Wives

Bell Shakespeare

Rosemary Myers

School Dance

Windmill Theatre

Anne-Louise Sarks

Medea

Belvoir in association with Australian Theatre For Young People

BEST MALE ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN A MUSICAL

Russell Dykstra

The Addams Family

Rodney Rigby together with Stuart Oken, Roy Furman, Michael Leavitt & Five Cent Productions by

special arrangement with Elephant Eye Theatrical

Chris Ryan

King Kong

Global Creatures

Hugh Sheridan

A Funny Thing Happened on the Way to the Forum

John Frost

Mike Snell

Legally Blonde The Musical

Howard Panter for The Ambassador Theatre Group & John Frost for Gordon Frost Organisation

BEST FEMALE ACTOR IN A SUPPORTINT ROLE IN A MUSICAL

Helen Dallimore

Legally Blonde The Musical

Howard Panter for The Ambassador Theatre Group & John Frost for Gordon Frost Organisation

Erika Heynatz

Legally Blonde The Musical

Howard Panter for The Ambassador Theatre Group & John Frost for Gordon Frost Organisation

Katrina Retallick

The Addams Family

Rodney Rigby together with Stuart Oken, Roy Furman, Michael Leavitt & Five Cent Productions by special arrangement with Elephant Eye Theatrical

Jennifer Vuletic

Chitty Chitty Bang Bang

Tim Lawson

BEST MALE ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN A PLAY

Patrick Brammall

Death of a Salesman

Belvoir

Colin Moody

The Secret River

Sydney Theatre Company in association with The Confederation of Australian International Arts Festivals, Sydney Festival, The Centenary of Canberra, Perth International Arts Festival

Rory Potter

Medea

Belvoir in association with Australian Theatre For Young People

Hayden Spencer

End of the Rainbow

Queensland Performing Arts Centre & Queensland Theatre Company

BEST FEMALE ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN A PLAY

Valerie Bader

Australia Day

Sydney Theatre Company & Melbourne Theatre Company

Lynette Curran

Cat on a Hot Tin Roof

Belvoir

Amber McMahon

School Dance

Windmill Theatre

Miranda Tapsell

The Secret River

Sydney Theatre Company in association with The Confederation of Australian International Arts Festivals, Sydney Festival, The Centenary of Canberra, Perth International Arts Festival

BEST MALE PERFORMER IN A SUPPORTING ROLE IN AN OPERA

José Carbó

Die Tote Stadt

Opera Australia

Samuel Dundas

La Bohème

Opera Australia

Wolf Matthais Fredrich

L’Orfeo

Brisbane Festival & Australian Brandenburg Orchestra

Douglas McNicol

Fidelio

The State Opera of South Australia

BEST FEMALE SUPPORTING ROLE IN AN OPERA

Nicole Car

Handa Opera on Sydney Harbour – Carmen

Opera Australia

Jacqueline Dark

Salome

Opera Australia

Jessica Dean

Fidelio

The State Opera of South Australia

Taryn Fiebig

La Bohème

Opera Australia

BEST NEW AUSTRALIAN WORK

Anh Do

The Happiest Refugee

A List Entertainment

Book by Craig Lucas, original music composed by Marius de Vries, featuring songs and original

Compositions by 3D from Massive Attack, Guy Garvey, Sarah McLachlan, Justice and The

Avalanches, with additional lyrics by Michael Mitnick and Richard Thomas

King Kong

Global Creatures

Gordon Kerry & Louis Nowra

Midnight Son

Victorian Opera

Kate Mulvaney & Anne-Louise Sarks

Medea

Belvoir in association with Australian Theatre For Young People

Kate Grenville, adapted for the stage by Andrew Bovell

The Secret River

Sydney Theatre Company in association with The Confederation of Australian International Arts Festivals, Sydney Festival, The Centenary of Canberra, Perth International Arts Festival

Matthew Whittet

School Dance

Windmill Theatre

BEST COMEDY PERFORMER

Wil Anderson

Wil Anderson – GoodWil

Token Events

Hannah Gadsby

Hannah Gadsby – Happiness is a Bedside Table

Token Events

Kitty Flanagan

Hello Kitty Flanagan

A List Entertainment

Julia Morris

Julia Morris – No Judgement

Fox in the Snow

BEST CABARET PERFORMER

Robyn Archer AO

Robyn Archer in Concert: QUE RESTE-T-IL? at the Famous Spiegel Garden and Toulouse-Lautrec

Cabaret and Curator Dinner at The National Gallery of Australia

Robyn Archer, Michael Morley (Piano), George Butrumlis (Accordian)

Tommy Bradson

The Men My Mother Loved

Adelaide Festival Centre’s Adelaide Cabaret Festival

Christopher Green (as TINA C)

TINA C: Sorry Seems to be the Hardest Word

A Malthouse Theatre, Christopher Green, Julia Holt & Melbourne International Comedy Festival

Presentation

Mark Nadler

I’m a Stranger Here Myself

Adelaide Festival Centre’s Adelaide Cabaret Festival

BEST PRESENTATION FOR CHILDREN

Cautionary Tales for Children based on the verse by Hilaire Belloc

Arena Theatre Company

The Yard

CAPTIVATE and Shaun Parker & Company

How High the Sky

Polyglot Theatre

School Dance

Windmill Theatre

BEST VISUAL OR PHYSICAL THEATRE

Concrete & Bones Sessions

Branch Nebula, Performing Lines & Sydney Festival

It’s Dark Outside by Tim Watts, Arielle Gray & Chris Isaacs

Perth Theatre Company

Murder

Erth Visual & Physical Inc, Produced by Intimate Spectacle, Presented by Adelaide Festival,

Sydney Festival & Ten Days on the Island

S

Circa

BEST MALE DANCER IN A DANCE OF PHYSICAL THEATRE PRODUCTION

James O’Hara

Faun – In the Spirit of Diaghilev

STRUT Dance & Eastman (Belgium)

Daniel Gaudiello

Don Quixote

The Australian Ballet

Alisdair Macindoe

Dual

Arts House & Stephanie Lake

Alisdair Macindoe

Keep Everything

Chunky Move

BEST FEMALE DANCER IN A DANCE OR PHYSICAL THEATRE PRODUCTION

Deborah Brown

TERRAIN

Bangarra Dance Theatre

Victoria Hunt

Copper Promises

Performance Space

Lauren Langlois

Keep Everything

Chunky Move

Amber Scott

Swan Lake (Baynes)

The Australian Ballet

BEST MALE PERFORMER IN AN OPERA

Giorgio Caoduro

Lucia Di Lammermoor

Opera Australia

Dmytro Popov

Handa Opera on Sydney Harbour – Carmen

Opera Australia

Byron Watson

Midnight Son

Victorian Opera

John Wegner

Salome

Opera Australia

BEST FEMALE PERFORMER IN AN OPERA

Cheryl Barker

Salome

Opera Australia

Tamar Iveri

Un Ballo in Maschera

Opera Australia

Sarah MacLiver

L’Orfeo

Brisbane Festival & Australian Brandenburg Orchestra

Emma Matthews

Lucia Di Lammermoor

Opera Australia

BEST MALE ACTOR IN A MUSICAL

David Harris

Legally Blonde The Musical

Howard Panter for The Ambassador Theatre Group & John Frost for Gordon Frost Organisation

Geoffrey Rush

A Funny Thing Happened on the Way to the Forum

John Frost

Wayne Scott Kermond

The Producers

The Production Company

John Waters

The Addams Family

Rodney Rigby together with Stuart Oken, Roy Furman, Michael Leavitt & Five Cent Productions by

special arrangement with Elephant Eye Theatrical

BEST FEMALE ACTOR IN A MUSICAL

Chloe Dallimore

The Addams Family

Rodney Rigby together with Stuart Oken, Roy Furman, Michael Leavitt & Five Cent Productions by

special arrangement with Elephant Eye Theatrical

Lucy Durack

Legally Blonde The Musical

Howard Panter for The Ambassador Theatre Group & John Frost for Gordon Frost Organisation

Esther Hannaford

King Kong

Global Creatures

Silvie Paladino

Chess

The Production Company

BEST MALE ACTOR IN A PLAY

John Bell

Henry 4

Bell Shakespeare

Nathaniel Dean

The Secret River

Sydney Theatre Company in association with The Confederation of Australian International Arts Festivals, Sydney Festival, The Centenary of Canberra, Perth International Arts Festival

Colin Friels

Death of a Salesman

Belvoir

Colin Moody

Forget Me Not

Belvoir

BEST FEMALE ACTOR IN A PLAY

Alison Bell

Constellations

Melbourne Theatre Company

Alison Bell

Hedda Gabler

State Theatre Company of South Australia

Christen O’Leary

End of the Rainbow

Queensland Performing Arts Centre & Queensland Theatre Company

Helen Thomson

Mrs Warren’s Profession

Sydney Theatre Company

BEST BALLE OR DANCE WORK

Black Project 1 & 2

Arts House & Antony Hamilton Projects

Cacti

Sydney Dance Company

Keep Everything

Chunky Move

TERRAIN

Bangarra Dance Theatre

BEST OPERA

Die Tote Stadt

Opera Australia

L’isola Disabitata

Hobart Baroque & Royal Opera House

Salome

Opera Australia

Un Ballo in Maschera

Opera Australia

BEST PLAY

Death of a Salesman

Belvoir

Hedda Gabler

State Theatre Company of South Australia

Medea

Belvoir in association with Australian Theatre For Young People

The Secret River

Sydney Theatre Company in association with The Confederation of Australian International Arts Festivals, Sydney Festival, The Centenary of Canberra, Perth International Arts Festival

BEST MUSICAL

A Funny Thing Happened on the Way to the Forum

John Frost

Legally Blonde The Musical

Howard Panter for The Ambassador Theatre Group & John Frost for Gordon Frost Organisation

South Pacific

Opera Australia in association with John Frost

The Addams Family

Rodney Rigby together with Stuart Oken, Roy Furman, Michael Leavitt & Five Cent Productions by

special arrangement with Elephant Eye Theatrical

Tags: , , , , , ,


You may also like

'Much Ado About Nothing', 'Mud' list in SXSW 2013
2012 Critics' Choice TV Awards Winners Full List
2011 Chicago Film Critics Awards: ‘Tree of Life’ wins big
Cat Deeley to host First Critics Choice Television Awards

Readers Comments (0)

Comments are closed.

LATEST HEADLINES

Celebrities

katy-perry

Katy Perry Is To Play A Role In Vin Diesel’s Movie

Katy Perry is about to play a  role ...
niall-selena-1

Are The Two Stars Dating?

The 21-year-old "Come and Get It" singer who ...
Miley

Miley Cyrus On The Cover Of W Magazine’s March 2014 Issue.

The 21-year-old former Disney star,  Miley Cyrus has ...

Subscribe

email button  rss button contact editorstwitter button  facebook button

Celebrities

katy-perry

Katy Perry Is To Play A Role In Vin Diesel’s Movie

Katy Perry is about to play a  role ...
niall-selena-1

Are The Two Stars Dating?

The 21-year-old "Come and Get It" singer who ...
Miley

Miley Cyrus On The Cover Of W Magazine’s March 2014 Issue.

The 21-year-old former Disney star,  Miley Cyrus has ...
Khloe-Kardashian-Lamar-Odom Snapped Together

Snapped: Khloé Kardashian Odom and Lamar Odom Together

The married couple was photographed together for the ...

Awards

daft-punk-to-perform-with-stevie-wonder-at-the-2014-grammys-0

2014 Grammy Awards – Winners List

From the headbangers who scored the trophy for Best Metal Performance to the jabber jaw who talked his ...
Film-Independent-Spirit-Awards-Logo.jpg.300x267_q100

2014 Spirit Awards Nominees

The year’s best independent film making have announced the nominees for the 2014 Spirit Awards. This year “12 Years ...